Tabletki przeciwbólowe bez recepty i na receptę

Podczas okresu zazwyczaj pojawiają się dolegliwości menstruacyjne. Często ból jest słaby i nie powoduje dyskomfortu. Co jednak zrobić jeśli ból jest tak silny, że uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie? Powszechną metodą walki z bólem są dostępne w aptekach tabletki przeciwbólowe.

TABLETKI PRZECIWBÓLOWE BEZ I NA RECEPTĘ

No-Spa (bez recepty) – to lek, którego głównym składnikiem jest chlorowodorek drotaweryny. No-Spa szybko i skutecznie zwalcza skurcze miesiączkowe. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie pochodzenia nerwowego i mięśniowego znajdujące się na ścianach i śluzówkach narządów jamistych i w przestrzeni przewodów – dróg rodnych, pęcherza moczowego, przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Dla kobiet dorosłych najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczna No-Spa. W przypadku bardzo silnego bólu dorosłe kobiety mogą zastosować jej mocniejszy odpowiednik – No-Spę Max, która zawiera podwójną dawkę leku w jednej tabletce i jest dostępnym bez recepty odpowiednikiem No-Spy Forte – leku wydawanego na receptę. W aptekach można również znaleźć No-Spę Comfort, która zwalcza bolesne dolegliwości miesiączkowe u nastolatek, których przyczyny mają często inne podłoże niż u kobiet dorosłych.

Solpadeine (bez recepty) – to lek działający przede wszystkim przeciwbólowo i przeciwgorączkowo dostępny w postaci kapsułek i tabletek musujących, w którego skład wchodzą substancje czynne: paracetamol, kofeina i fosforan kodeiny. Solpadeine szybko uśmierza ból i zapobiega jego nawrotom. Preparat może działać uzależniająco, a kodeina może doprowadzić do zaburzenia sprawności psychofizycznej.

Buscopan (bez recepty) – to preparat, którego głównym składnikiem jest butylobromek hioscyny należący do grupy leków rozkurczowych łagodzących silne skurcze mięśni. Buscopan jest lekiem, który nie tłumi bólu, lecz zwalcza jego przyczyny.

Ibuprom (bez recepty)– to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, którego zadaniem jest zlokalizowanie i zlikwidowanie źródła bólu. Jego głównym składnikiem jest ibuprofen. Na ostry ból można zastosować Ibuprom Max. W aptekach można znaleźć również Ibuprom pod postacią żelowych kapsułek, które zwalczają ból szybciej oraz są łatwe do połknięcia – Ibuprom Sprint Caps, Ibuprom Max Sprint. Na bolesne miesiączki najlepiej zastosować Ibuprom Duo, który zmniejsza lub likwiduje dolegliwości poprzez hamowanie produkcji mediatorów.

Aspirin (bez recepty) – to lek przeciwbólowy zawierający kwas acetylosalicylowy. Lekarze jednak odradzają stosowanie aspiryny jako leku uśmierzającego ból miesiączkowy, gdyż zawarty w nim kwas może spowodować nasilenie się krwawienia.

Ketonal (na receptę) – jest silnym lekiem przeciwbólowym, którego głównym składnikiem jest ketoprofen. Ketonal zaczyna działać już pół godziny pod podaniu i działa od 6 do 8 godzin. Ketonal jest lekiem, który może powodować liczne skutki niepożądane: mdłości, wymioty, biegunka, ból brzucha, nieżyt żołądka, a nawet zapalenie błony śluzowej okrężnicy lub choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

PIGUŁKI ANTYKONCEPCYJNE JAKO ŚRODEK NA BÓL MIESIĄCZKOWY

Pigułki antykoncepcyjne w istocie mogą łagodzić dolegliwości menstruacyjne, ponieważ hamują produkcje prostaglandyn, czyli wykazujących dużą aktywność biologiczną hormonów powodujących skurcze.