Jak złagodzić bardzo silny ból menstruacyjny

Czasami bóle miesiączkowe są tak mocne, że jest się wobec ich ogromu bezradnym, a lekarz, którego zadaniem jest niesienie pomocy jedynie rozkłada ręce. Zapewne zastanawiacie się co zrobić w sytuacji, kiedy ból jest tak mocny, że trudno jest go znieść? Poniżej możecie zapoznać się z kilkoma sposobami, które łagodzą mocne dolegliwości menstruacyjne.

JAK PORADZIĆ SOBIE  Z BARDZO SILNYM BÓLEM MENSTRUACYJNYM?

Przede wszystkim należy zapobiegać pojawieniu się bolesnych skurczów miesiączkowych. Zapobieganie jest najlepszą metodą walki z silnym bólem, ponieważ jeśli już 48 godzin przed przewidywanym krwawieniem rozpocznie się przyjmowanie leków przeciwbólowych lub picie wszelkiego rodzaju ziół działających rozkurczowo i uśmierzających ból, to tak naprawdę połowę sukcesu ma się już za sobą.

Aby skutecznie zapobiegać skurczom występującym podczas okresu należy pamiętać o odpowiedniej diecie, która bacznie przestrzegana może przynieść nie lada efekty. Najważniejsze, żeby nie dopuścić do niedoboru magnezu w organizmie, którego dostarczają przede wszystkim: zboża, produkty zbożowe, orzechy (szczególnie brazylijskie, ziemne i nerkowce), migdały, pestki dyni i słonecznika, warzywa strączkowe, czekolada twarda i czerwone mięso. Podczas diety należy unikać tzw. śmieciowego jedzenia, napojów gazowanych, kawy oraz alkoholu.

Jeśli jednak zapobieganie nie wystarczy i pomimo starań pojawi się ból nie do wytrzymania, to należy wtedy użyć wszelkich dostępnych metod, aby go zlikwidować. Zawsze pod ręką należy mieć tabletki przeciwbólowe. W aptekach jest dostępnych mnóstwo lepszych lub gorszych preparatów, które lokalizują i zwalczają źródło bólu. Na potworny ból często jednak nie pomagają tabletki dostępne bez recepty. Po mocniejsze środki przeciwbólowe należy zgłosić się najlepiej do ginekologa, który na ostry ból brzucha może przepisać np. Ketonal, który działa rozkurczająco i przeciwbólowo już pół godziny po podaniu; lub Nimesil w postaci granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej, który skutecznie zwalcza ostry ból miesiączkowy.

Jeśli preparaty przeciwbólowe zażywane doustnie w domu oraz inne alternatywne metody leczenia skurczów menstruacyjnych nie przynoszą oczekiwanego skutku, a bolesne dolegliwości zamiast ustępować są takie same lub nasilają się, to można skontaktować się z lekarzem i umówić na wizytę. W akcie ostatecznej desperacji można wezwać pogotowie. Lekarz z pogotowia będzie na pewno wyposażony w jakiś skuteczny roztwór przeciwbólowy do wstrzyknięcia. Powszechnie stosowanymi lekami do wstrzyknięcia są Ketonal, który podany domięśniowo zaczyna działać po upływie od 15 do 45 minut, a także No-Spa, która po podaniu dożylnym zaczyna działać już po 5 minutach. W oczekiwaniu na przyjazd karetki należy położyć się na łóżku w tzw. pozycji embrionalnej, czyli podkurczyć nogi, tak aby kolana dotykały piersi.