Gorące okłady, plastry rozgrzewające, termofor – jak stosować

Podczas miesiączki przede wszystkim powinno się dużo odpoczywać. Silne dolegliwości menstruacyjne mogą nawet uniemożliwiać poruszanie się, a samo leżenie na łóżku nie musi być wcale relaksujące. Należy więc pamiętać, że jednym z podstawowych elementów działających rozkurczająco jest uczucie ciepła, które można uzyskać za pomocą gorących okładów, plastrów ogrzewających czy termoforu. Doskonałym rozwiązaniem będzie również ciepła kąpiel.

JAK ŁAGODZIĆ BÓLE MENSTRUACYJNE ZA POMOCĄ CIEPŁA

Jedną z najprostszych, a zarazem skutecznych metod relaksujący i łagodzących bóle menstruacyjne są gorące okłady, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie brzucha. Są one bardzo proste w przygotowaniu, gdyż wystarczy nasączyć ręcznik gorącą wodą i po odczekaniu kilku minut (okłady nie powinny być jednak zbyt gorące, gdyż mogłyby spowodować nasilenie się krwawienia) przyłożyć do brzucha. Gorące okłady mogą być stosowane zarówno w pozycji siedzącej i leżącej.

Zdecydowanie bardziej komfortową metodą rozgrzewającą niż okłady są plastry rozgrzewające, ponieważ można je stosować również poza domem. Plastry najlepiej przykleić w okolicy nerek skąd ich ciepło będzie promieniować również w okolice podbrzusza. Działanie plastrów rozgrzewających w przeciwieństwie do okładów jest długotrwałe, gdyż nie stygną tak szybko jak nawilżony gorącą wodą ręcznik, a ich działanie dochodzi nawet do 12 godzin od momentu przyklejenia.

Podobnie do nasączonych gorącą wodą ręczników i plastrów działają termofory i poduszka elektryczna. Termofor jest znacznie wygodniejszy niż ręcznik, ponieważ nie pozostawia mokrych plam, a znajdująca się w jego wnętrzu woda dłużej utrzymuje swoje ciepło. Natomiast umieszczona na brzuchu poduszka elektryczna skutecznie rozluźnia napięte mięśnie i przynosi upragnione odprężenie.

Doskonałym sposobem uśmierzającym bóle menstruacyjne jest również ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Należy jednak pamiętać, aby nie spędzić w wodzie więcej czasu niż 15 minut, gdyż dłuższe namaczanie mogłoby spowodować osłabienie. Aby kąpiel była naprawdę relaksująca zaleca się wlanie do ciepłej wody kilku kropel olejku z rumianku rzymskiego, olejku z szałwii muszkatołowej, olejku lawendowego lub majerankowego, które z pewnością dostarczą miłych doznań zapachowych. Można zdać się również na własną fantazję i wybrać taki dodatek jaki najbardziej nam odpowiada. Świetnym dodatkiem do ciepłej kąpieli będzie na pewno równie skutecznie poprawiająca samopoczucie ziołowa herbatka. Podczas kąpieli nie można zapomnieć o stworzeniu idealnej atmosfery, którą na pewno pomoże zbudować ulubiona muzyka (lub muzyka klasyczna) oraz kilka zapalonych maleńkich świeczek.

Wszystkie wyżej wymienione domowe środki rozgrzewające odgrywają znaczną rolę w walce z bólem menstruacyjnym. Ich działanie jest ukierunkowane przede wszystkim na poprawę samopoczucia i złagodzenie dolegliwości, a nie na całkowitą likwidację uciążliwego bólu. Warto jednak pamiętać, że każdy środek hamujący ból jest godny polecenia i zastosowania.