Ból i kłucie podbrzusza bez krwawienia

Dolegliwości takie jak ból i kłucie w dolnej części brzucha są naturalnym elementem tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), oczywiście pod warunkiem jeśli występują one w dniach poprzedzających pojawienie się krwawienia. Jeśli nie pojawi się krwawienie, a ból i kłucie będą się utrzymywać lub co gorsze nasilać, to nie należy ich w żadnym wypadku lekceważyć. Jakiej natury mogą być takie dolegliwości? Odpowiedzi na to pytanie zostały zamieszczone w poniższym tekście.

DOLEGLIWOŚCI MENSTRUACYJNE A BRAK KRWAWIENIA

U niektórych kobiet nieregularne miesiączki są wydarzeniem normalnym i właśnie te kobiety są najmniej narażone na jakieś nieprawidłowe zmiany w obrębie jamy macicy. Wtedy najlepiej zastosować okłady rozgrzewające, które działają rozkurczowo i przynoszą ulgę. U kobiet, u których cykle owulacyjne są z reguły regularne takie czynniki mogą świadczyć o niebezpiecznych zmianach w narządach rodnych. Najlepiej zgłosić się wtedy do ginekologa i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Podstawowym badaniem dzięki, któremu możliwe będzie odkrycie przyczyn tych dolegliwości jest oczywiście USG jamy brzusznej.

Jeśli przed pojawieniem się miesiączki doszło do stosunku seksualnego – szczególnie stosunku bez zabezpieczenia, do którego śmiało można zaliczyć seks przerywany, który jest bardzo ryzykowną formą zabezpieczenia – nie można wykluczyć również zajścia w ciążę. Ciąża ma to do siebie, że podczas niej często występują dolegliwości przypominające bóle menstruacyjne. Jeśli skurcze w dolnej części brzucha utrzymują się bez krwawienia dłużej niż tydzień, a istnieje ryzyko zajścia w ciąże, to jest wielce prawdopodobne, że doszło do zapłodnienia. Najszybszą metodą sprawdzenia czy jest się w ciąży jest oczywiście test ciążowy. Jeśli jednak test nie da jednoznacznej odpowiedzi, to należy umówić się na wizytę u ginekologa, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do jakiejś infekcji narządów rodnych lub układu moczowego.

U młodych kobiet nie można wykluczyć także nieprawidłowości związanych z rozwojem płodu poza jamą macicy, czyli ciąży pozamacicznej. Na wystąpienie ciąży pozamacicznej są narażone kobiety, które zostały zarażone jedną z chorób przenoszonych drogą płciową (np. rzeżączką), stosujące wkładki domaciczne, cierpiące na zapalenie narządów miednicy, a także te, które przeszły zabiegi operacyjne jajowodów lub jajników. Ciąża pozamaciczna jest chorobą, w której płód może rozwijać się różnych miejscach, tak więc wyróżnia się jej następujące rodzaje: ciąża jajowodowa, ciąża szyjkowa, ciąża brzuszna i ciąża jajnikowa.

Zupełnie inaczej wydłużony brak krwawienia, któremu towarzyszą typowe dla miesiączki dolegliwości jest postrzegany u dziewcząt w okresie pokwitania. U nastolatek miesiączki są często nieregularne, a krwawienie może pojawić się nawet dwa tygodnie później niż powinno, pomimo tego, iż skurcze podbrzusza wystąpiły we właściwym czasie.